Sherry - hrozno verzus čerešňa - Stolový riad

Gastronomické zariadenie-

Stolovanie

Sherry – hrozno verzus čerešňa

Keď som sa pripravovala písať tento článok, urobila som si malý test. Niekoľkých ľudí som sa opýtala či vedia čo je sherry. Zlými odpoveďami som nebola prekvapená. Naozaj si väčšina ľudí spája sherry s niečím čerešňovým, pretože si názov mýlia s anglickým cherry – čerešňa. Rozdiel však nie je len vo výslovnosti a písaní samotného slova. 

S čerešňami sa sherry nestretne ani náhodou

Z gastronomického hľadiska sú to dve úplne odlišné veci. Nechajme čerešne čerešňami, a poďme sa naučiť niečo o sherry. Sherry je víno. Vyrába sa pochopiteľne z hrozna – povolené sú len tri odrody, ktoré sa pestujú v oblasti španielskej Andalúzie. Svojou chuťou je silné a suché, vhodné pred i po jedle. Poznáme niekoľko druhov, ktoré sa líšia chuťou i vizuálnymi vlastnosťami. Vyrába sa lisovaním hrozna. Získaný mušt kvasí v sudoch, ktoré sú naplnené do troch štvrtín. Iba tak sa vytvoria kvasinky, ktoré dajú sherry charakteristickú chuť. 

Pri pití sherry je dôležité aký druh sa chystáte ochutnať. Od toho závisí teplota podávania. Poháriky na cherry, nazývané ‘copita’, tvarom pripomínajú tulipán. Tak ako u väčšiny nápojov, aj sherry si treba vychutnať a vnímať  všetkými zmyslami. Na to sú poháriky na cherry ako stvorené. Rovnako sa hodia i na portské či likérové vína. U nás nie je sherry takým známym alkoholom ako víno, pivo či destiláty. Objavte jeho čaro a naservírujte si ho napríklad s dezertom. Ak poháriky na cherry nemáte, dobre Vám poslúžia i vínové poháre. Odporúčame napríklad značku Lustau, ktorá bola niekoľkokrát ocenená významnými oeneniami i vyhlásená za najlepšieho producenta sherry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *