Vzor cibulák, bez cibule - Stolový riad

Gastronómia-

Stolovanie

Vzor cibulák, bez cibule

Tradičný český vzor cibulák zrejme netreba špeciálne predstavovať. Charakteristické kobaltovo modré rastlinné vzory na porceláne sa nájdu u nejednej babičky v kuchyni. Polievkova misa, hrnček, tanier, dokonca sviečka sa môže hrdo pýšiť touto výzdobou. Jeho výrobu založil v roku 1864 priemyselník Antonín Tschinkel. Z ekonomických dôvodov bol Tschinkel nútený porcelánku predať. Vzor cibulák sa začal vyrábať v českom Dubí, v porcelánke, ktorú vlastnila porcelánka v nemeckom Meissene. Meissenská porcelánka však tú českú tiež predala. Jej majiteľom sa stal židovský obchodník Bernard Bloch. Veľmi sa mu darilo a porcelán bol známy po celom svete. Nanešťastie, prvá svetová vojna ho o závod pripravila. Po vojne sa dostal späť do českých rúk a dodnes je jeho majiteľom Vladimír Feix.

Symbolika

Ak sa u Vás v sekretári nachádza polievkova misa, sada tanierov, set na čaj či iný riad s týmto vzorom, utekajte si ho poriadne prezrieť. Vzory na porceláne totiž nie sú náhodne, či len tak vymyslené. Majú svoju symboliku a význam. Granátové jablko vyjadruje jednotu a plodnosť. Práve ono je tou pomyselnou cibuľou. Vzory majú svoje korene aj v Číne a sú poctou čínskeho porcelánu. Európania nepoznali granátové jablká, a preto si tento vzor pomýlili s cibuľou. Skutočný obrázok cibule by ste však hľadali márne. Za cibuľu bola považovaná i broskyňa, ktorá je symbolom dlhovekosti. Púčik chryzantémy vyjadruje mladosť, pivónia šťastie, krásu a bohatstvo a bambus vytrvalosť. Ďalej sa používa chryzantéma, pupenec a lotosový kvet. 

Mladé gazdinky polievková misa neohúri, možno ak je ‚eco‘

Vzor je naozaj krásny, ale mladí ho vnímajú ako niečo, čo patrí do kuchyne rodičom, alebo starým rodičom. Dnes frčí minimalizmus a to aj v gastronómii a stolovaní. Takže milé mamičky a babičky, polievková misa a taniere asi nebudú mať u mladej nevesty úspech. Voľte radšej biely porcelán, tým nič nepokazíte. Ak si však tvrdo stojíte za svojim existuje kompromis pre obe strany – eco cibulák. Sú na ňom len časti vzoru a zvyšok je biely a vznikol na požiadanie kuchárov, ktorým výrazné vzory na celom tanieri tiež prekážali. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *