Nie sú poháre ako poháre - Stolový riad

Okuliare-

Stolovanie

Nie sú poháre ako poháre

Možno to znie banálne. Čo je na pohároch také veľkolepé? Čím sa môžu odlišovať? Veď je to len kus skla. Mýlite sa, pretože i kvalita pohárov vo Vašej reštaurácii vypovedá o tom, aký ste podnikateľ či gastronóm.

Prečo sú na stole také dôležité

Predstavte si dôležitú spoločenskú udalosť, oslavu, večierok či obchodnú večeru. Poháre sú na stole vždy prítomné. Nemusíte byť veľký odborník aby ste si všimli rozdiely na prvý pohľad. Ak chete ušetriť a poháre nakúpite v hypermarkete či domácich potrebách, môžete neskôr oľutovať. Hrubostenné poháre pôsobia lacno a nápoje v nich nevyniknú. Pôsobia obyčajne. Výnimkou sú hrubostenné poháre s gravírovaním alebo zdobením, ktoré sú presným opakom a pôsobia veľmi luxusne.

Pohár na whisky patrí do tejto skupiny. Pohár na whisky by mal byť okrúhly aby ste mohli whisky zakrúžiť, podobne ako to robíte s vínom, a nechať uvoľniť arómu. Na trhu je široká ponuka a práve pri pohároch na whisky si môžete všimnúť nápadité spracovanie.

Pohár na víno by mal pôsobiť krehko, až sa ho bojíte chytiť alebo si s ním pripiť. Prednosť by mali dostať poháre z tenkého skla. Zákazníci tak môžu víno vizuálne oceniť. Samozrejmosťou sú odlišné tvary pre biele a červené víno. Pohár na víno sa drží výhradne za stopku. 

Pri pomyslení na poháre vhodné na pivo, si zrejme predstavíme klasický tvar krígľa. Rovnako ako pri iných nápojoch aj tu platí, že rôzne druhy piva si vyžadujú odlišný pohár. Opäť je to len o vyniknutí chute, dôvodom je teda Váš pôžitok.

Poháre na destiláty sa líšia podľa druhu, ale v zásade platí, že majú menší objem. Môžu byť na stopke ale i bez, patria sem aj tzv. shot glasses – panáky.

Existuje skupina nápojov, ktorá nepozná medze v servírovaní a používaní vhodného typu pohára – miešané nápoje. Áno, aj tu platia pravidlá pre niektoré drinky, ale kľudne si môžete vymyslieť svoj vlastný koktejl a podávať ho v pohári podľa vlastného výberu.

Samozrejmosťou, ktorá však nie je v praxi realitou, by mala byť dokonalá čistota pohárov. Žiadny vodný kameň, odtlačky prstov či iné nečistoty. Pokiaľ máte smolu a dostanete špinavý pohár, nehanbite sa a diskrétne požiadajte čašníka o výmenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *