Ktorý je ten správny - Stolový riad

Gastronomické zariadenie-

Stolovanie

Ktorý je ten správny

Pamätáte si scénu z romantického filmu Pretty Woman, keď sa učila aký príbor patrí k jednotlivým chodom? Možno máte podobný chaos v pohároch na víno. Nie je totiž jedno, aké poháre použijete. Odlišné druhy sa predsa nevyrábajú len tak pre srandu. Tak poďme v tom urobiť poriadok.

Veľkosť je dôležitá

Pri správnej degustácii by ste mali krúživými pohybmi uvolniť arómu vína. Pokiaľ nie je pohár dostatočne veľký víno rozlejete, alebo nebudete môcť oceniť arómu. Poháre na červené víno by mali byť väčšie. Červené vína sú ťažšie a aróma sa uvoľňuje dlhšiu dobu. Vyberajte široké poháre na červené víno, hoci sa Vám budú zdať priveľké, verte, že pri pití to náležite oceníte. Na trhu nájdete i špeciálne sady pohárov, ktoré su určené len pre niektoré druhy vín. Nnenechajte sa nachytať dobrým marketingom. Stačí dodržať dve pravidlá – široké a okrúhle a nebudete ľutovať.

Poháre na biele víno by mali byť menšie a o niečo užšie ako poháre na červené, ale opäť platí, že musíte vedieť vínom zakrúžiť. Najznámejšie poháre na biele víno sú tzv. tulipány. Samozrejmosťou je, že poháre na víno majú stopku. Pri pití by ste mali pohár uchopiť práve za túto časť, nie za kalich.

Sklo pohárov musí byť čo najtenšie, aby ste mohli oceniť všetky vizuálne aspekty. 

Bonus na záver

Ostaneme pri víne, hoci v pohári to tak nevyzerá. Chceme Vás inšpirovať a možno si pri pohároch na biele a červené, zadovážite i poháre na grappu. Grappa je pálenka s vysokým obsahom alkoholu. Vyrába sa však zo zvyškov po lisovaní vína napr. semienka a šupky. Pôvod má v Taliansku a rovnako ako víno, môže mať rozličnú chuť. Tá závisí od dĺžky zrenia, odrody hrozna i rôznych prídavkov v podobe ovocia či aromatických bylín. 

Poháre na grappu majú zvyčajne objem 70ml a špecifický tvar – majú stopku, spodnú časť okrúhlu a širokú a smerom nahor sa výraznejšie zužujú.

Veríme, že sme Vás inšpirovali a svoje obľúbené víno si vychutnáte v správnom pohári. Možno sa vyvinie úplne inak ako ste ho doteraz poznali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *