Na vysokej nohe - Stolový riad

Poháre-

Stolovanie

Na vysokej nohe

Pri zvláštnych príležitostiach si radi otvoríme ‘šampanské’. Sladká chuť sektu známej značky sa mnohým z nás vybaví pri spomínaní na svadbu, promócie, povýšenie, oslavy nového roka. Možno si ho doprajete ‘len tak’, aby ste sa cítili výnimočne a vychutnali si pre Vás špeciálny moment. Ako už bolo vyššie naznačené, rozoberieme si správne pomenovanie šumivého nápoja zlatavej farby, ktorý bežne nazývame šampanské.

To pravé len zo Champagne

Pravé šampanské sa vyrába výhradne vo Francúzsku. Pochádza z oblasti Champagne. V minulosti bolo plnené do fliaš, v ktorých kvasilo, čo však spôsobovalo explózie zátok a víno z fliaš vytekalo. Našiel sa však jeden šikovný benediktínsky mních, menom Dom Perignon, ktorý vymyslel spôsob ako explóziám zabrániť. Ako plynul čas, metódy sa vyvíjali až dosiahli takú vysokú kvalitu akú poznáme dnes. Ak sa Vám zdá, že meno tohto šikovného mnícha ste už počuli, nie je samozrejme náhoda, že jeho meno nesie jedno zo svetovo najznámejších champagne. 

Pestovanie a spracovanie hrozna podlieha prísnym pravidlám napr. hustá výsadba a ručný zber. Vo Francúzsku existuje len 5 oblastí, kde sa môže Champagne pestovať. Po týchto informáciách je Vám zrejme jasné, že pravé šampanské sa cenovo pohybuje úplne inde, v porovnaní so sektom, ktorý radi šampanským nazývame. Tie najexkluzívnejšie sa pohybujú v stovkách až tisícoch eur. Poháre na šampanské však neodkladajte. Pravé šampanské si môžete dopriať i Vy za približne 50eur.

Pravdepodobne ho servírujete nesprávne

Ak doma vo vitríne starostlivo oprašujete poháre na šampanské, bežte si skontrolovať ich tvar. Veľkou chybou bývajú úzke poháre typu flauta, pretože v nich nevynikne aróma. Lepšie Vám poslúžia pohare na vino typu tulipán. Pohare na vino neumývajte v bežnom saponáte, pretože povlak, ktorý sa vytvorí takisto ničí arómu, chuť a perlenie.

Vždy sa nájde dôvod, prečo sa cítiť výnimočne. Zaobstarajte si preto správne poháre na víno, pravé šampanské a horkú čokoládu. Zabudnite na jahody. Someliéri tvrdia, že chuť ovocia v spojení so šampanským nie je vôbec vhodná kombinácia, hoci ju poznáme už roky. Takže ak na najbližšej párty uvidíte poháre na víno s plávajúcimi jahodami, poučte čašníkov o nových trendoch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *