Alkohol podľa abecedy – koňak, likéry, margarita, martini  - Stolový riad

Poháre-

Stolovanie

Alkohol podľa abecedy – koňak, likéry, margarita, martini 

Koňak

Koňak a brandy majú k sebe veľmi blízko, pretože koňak je vlastne brandy. Zamotané? Poďme to rozmotať. S koňakom je to niečo ako so šampanským – sektom, a pravým šampanským z oblasti Champagne vo Francúzsku. Brandy je tvrdý alkohol, ktorý sa vyrába destiláciou vína. Ak pijete pravý koňak, teda Cognac – pijete brandy, ktoré sa vyrába výhradne vo Francúzsku, v oblasti Cognac. Ak ste už počuli označenie ako V.S.O.P, VS, alebo X.O., ste na správnej adrese. Takéto označenia sa používajú na označenie veku koňaku, teda dĺžky zrenia. Poháre na koňak sú okrúhle poháre na nízkej stopke, ale niektorí odborníci tvrdia, že vhodnejšie poháre na koňak sú tie v tvare tulipánu. Koňak sa stáva populárnym aj ako súčasť miešaných nápojov.

Likéry

Likéry sú sladké alkoholické nápoje s obsahom cukru najmenej 100gramov na liter, čo je pomerne veľa. Dochucujú sa ovocím, bylinkami či smotanou. Možno Váš obľúbený alkoholický nápoj patrí práve do tejto skupiny. Radi hovoríme všetkému pálenka – ale napríklad obľúbený Jägermeister, Becherovka, Fernet, Aperol či Bailezs sú likéry. Poháre na likéry majú menší objem, zvyčajne okrúhly tvar, ale nemusí to byť pravidlo. Poháre na likéry v tvare shot glass sú obvykle aj súčasťou darčekových balení bežne dostupných likérov ako spomínaný Jägermeister, Campari, alebo Demänovka.

Margarita

Obľúbený miešaný nápoj, ktorý preslávili mnohé hollywoodske hviezdy vo filmoch a seriáloch. Ak si túžite pripraviť Margaritu doma, nie je to žiadna veda. Potrebujete striebornú tequilu, pomarančový likér a limetovú šťavu. Existujú aj variácie s ovocím – napríklad s malinami alebo jahodami. Ak chcete mať nápoj dokonalý, zadovážte si typické poháre na margaritu a užite si letné osvieženie. Poháre na margaritu sú dostupné aj v rôznych variáciách na frozen margaritu – pripomínajúcu ľadovú drť či ovocný sorbet. 

Martini

Kto by nepoznal Martini – nápoj Jamesa Bonda. Všetci vieme ako vyzerá, aj ako dobre to znie jedno si objednať. Extra suché, pretrepať, nemiešať, prosím. Základom nápoja je gin, môžete ho však vymeniť za vodku. Druhou ingredienciou je vermút. Tieto dve ingrediencie si môžete kombinovať v takom množstve ako to chutí Vám. Podávajte ho zachladené, ozdobené olivou. Bol by hriech nepoužiť originálne poháre na martini a nedocieliť dokonalý efekt tohto svetoznámeho nápoja. Poháre na martini sú trojuholíkového tvaru, sú bežne dostupné a cenovo nenáročné, takže na Jamesa Bonda sa v pokoji zahráte aj doma. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *