Džentlmeni, frajeri aj gangstri - Stolový riad

Okuliare-

Poháre

Džentlmeni, frajeri aj gangstri

Čo majú spoločné keď sledujete ich nenapodobniteľné schopnosti v kine či na televíznej obrazovke? Pohár whisky v ruke. Možno sa Vám teraz vybavilo pár scén z rôznych filmov. Whisky sa pije pri oslave, pri zapíjaní žiaľu aj pri ťažkých rozhodnutiach, lebo správnym chlapom pohár whisky do ruky jednoducho patrí.

Whisky alebo Whiskey

Ak pijete írsku alebo americkú, pijete whiskey. Škóti a zvyšok sveta pije whisky. Vyrába sa z obilnín ako pšenica, kukurica, jačmeň a raž. Základné rozdelenie sa delí na jednodruhovú, Single malt whisky –  z jedného druhu obilniny, obľúbená v Škótsku, a miešanú, Blended Malt whisky – z niekoľkých druhov obilnín, čím získa príjemnú chuť. Miešaná whisky je obľúbená všade vo svete pre svoju jemnejšiu chuť. Jednotlivé druhy whisky sa potom odlišujú spôsobom destilácie i tým koľko krát sa whisky destiluje.

Špecifická chuť whisky závisí aj od toho, v akých sudoch dozrieva. Sudy môžu byť napríklad po sherry alebo bourbone. Kvalitnú whisky si môžete dopriať už za niekoľko desiatok Eur.

Single malt s ľadom? Nie, ďakujem.

Jednodruhová whisky sa s ľadom nepije. Znamená to, že všetci gangstri v televízii pijú miešanú? Nuž, zrejme áno. Vy si ju vychutnajte tak ako ju máte radi. Ak pijete whisky po prvý krát, ochutnajte ju bez ľadu. Ak sa Vám zdá príliš silná, môžete pridať ľad, alebo sa odporúča zriediť ju jemne s vodou, pretože niektoré druhy obsahujú veľké množstvo alkoholu, ktorý zastrie ozajstnú chuť. Všetkého však treba s mierou a istotne nemusíme pripomínať, že riedenie sladenými nápojmi je doslova hriech. Whisky sa ochutnáva podobne ako víno. Pri prvom nádychu budete síce cítiť výraznú vôňu alkoholu, ale nadýchnite sa opäť a zacítite pravú vôňu whisky. Pri degustácii si whisky chvíľu prevaľujte v ústach, aby vynikli všetky chute, až potom preglgnite.

Ak patrí whisky k Vašim obľúbeným alkoholickým nápojom, pravdepodobne Vám záleží aj na tom, v čom Vám ju prinesú. Typické pohare na whisky sú široké s hrubým dnom. V dnešnej dobe sú na trhu pohare na whisky rôznych tvarov, použitá je rôzna hrúbka skla, sklo hladké ale i so zdobením. Dôležité je, aby poháre vyzerali efektne, pretože whisky vnímate všetkými zmyslami.

 

Ste rozhodnutí dať jej šancu? Vyberte si kvalitnú fľašu, štýlové pohare na whisky, pozvite priateľov a degustačný večer sa môže začať.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *